5 tipů, jak se cítit lépe jako online lektor

Učit jazyky online se stalo v dnešní uspěchané době normou. Období pandemie tento styl vzdělávání prosadilo jako cestu, kterou preferuje stále víc společností se zájmem o kurzy pro zaměstnance.

Co z toho mají firmy?

Firmy si na tento styl výuky zvykly a z hlediska každodenního provozu si pochvalují třeba to, že jim zasedačky už neokupují studenti a lektoři. Meetingovky totiž potřebují pro vlastní video cally i fyzické schůzky.

Ale hlavně se takto lekcí zúčastní i externisti nebo zaměstnanci pracující z domova. A tak se všichni můžou vzdělávat v relativním komfortu a v době, kdy jim to nejvíc vyhovuje.

Ale co z toho mají lektoři?

Lektoři zase získávají výhodu učit v blocích, kterých délku si stanoví podle vlastních představ i časové kapacity. Konečně nemusí dojíždět na periferie měst do technologických parků ve špatném počasí.

Navíc mají volnější ruku v plánování volnočasových aktivit, nebo sladění rodinného života s poměrně vyčerpávající profesí.

Základem je pohodlí lektora

Sedět od rána do večera před počítačem ale nebývá vždy procházka růžovým sadem. Co dělat, aby se nám snadněji učilo na síti?

1.      Vylaďte si pracovní prostředí

Rozvrzaná kancelářská židle ze studentských dob? Chabé osvětlení? Nevhodná výška pracovního stolu? Menší monitor?

To všechno se negativně promítne do fyzické únavy, která nezlepší ani intelektuální výkony během lekcí nebo večerní přípravy. Zvyšte ergonomii svého domácího pracoviště a zainvestujte do počítačového vybavení. Když pak budete večer za odměnu sledovat svůj oblíbený film, nebudete litovat!

Můj tip: Dva monitory. První a menší monitor na dockovací stanici je v podstatě můj laptop na fyzické výuky. Umožňuje zrakový kontakt, neustále zobrazený kalendář na plánování dalších lekcí. Na druhé, externí obrazovce, sdílím materiály nebo obrázky k tématu lekce.

2.      Odhadněte vlastní síly

Každý z nás musí platit účty, ale u lektorů je dobré dávat pozor na případné vyhoření. Ještě, než před začátkem školního roku kývnete během plážové dovolené na poměrně napěchovaný rozvrh – dejte si chvilku na rozmyšlení.

Když přijde doba podzimních „rýmeček“ – budete mít dostatek času na naplánování náhradních lekcí? Na přípravu? Na odpočinek a další povinnosti? Přetížený lektor bohužel nebývá zrovna vzorem trpělivosti. 

Můj tip: Při zachování optimálního a profesionálního výkonu nebývá při plném úvazku dobré přesáhnout čtyři-pět kurzů denně. Vaši poslední studenti na seznamu si nezaslouží lektora, který v duchu odpočítává vteřiny do „padla“.

3.      Každý někdy potřebuje přestávku

Studenty učíme fráze, jak během meetingu navrhnout klientům pauzu, ale sami přitom jedeme od rána nonstop a nemáme čas se ani v klidu nadechnout mezi jednotlivými lekcemi. Je sice fajn mít dříve hotovo a vzepjat se v tahu k maximálnímu výkonu.

Ale dlouhodobě se to odrazí na pocitu, že nemáme ani chvilku na utřídění myšlenek, ani moment pro sebe. Někdy zkrátka potřebujeme pro dobro našeho zraku i duše chvilku zírat z okna na svět „tam venku“.

Můj tip: Při dobré přípravě občerstvení a učebních materiálů lze zvládnout v tahu jednu 90minutovou lekci nebo dvě navazující „hodinovky“. Po nich si určitě dejte alespoň deset minut oraz a nezapomeňte na delší pauzu na dobrý oběd.

4.      Jsme to, co jíme (a pijeme)

Nešvary chvatného jezení a pití číhají na všechny, kteří pracují u počítače z domova – a to bez rozdílu profese. Zase jste si „dopřáli“ vychladlou pizzu s mírně vyčpělou limonádou, protože v lednici v dané chvíli nic lepšího nebylo? Nestihli jste v zápalu výuky dopít ani instantní „kafe“?

Chyba. Zasloužíte si kvalitní zdroje energie, abyste duševně náročnou profesi dokázali vykonávat celodenně každý den v týdnu.

Můj tip: Mějte po ruce drobné, ale energeticky vydatné pamlsky, které si diskrétně vložíte do úst během komunikace mezi studenty. Připravte si předem svůj oblíbený nápoj – a nemusí to být pokaždé káva – a vypijte si během úvodního „small talku“. A hned to bude lépe odsýpat pro všechny zúčastněné.

5.      A co na sebe?

To si snad děláte srandu, ne? Přece každý ví, že na online meetingy se nosí formální top (ideálně v korporátní červené), a pod úrovní kamery cokoliv – třeba kalhoty od pyžama, případně legíny. Každý máme svůj styl, ale pohodlí je opravdu při sedavém zaměstnání prioritou. Ideální je volit prodyšné materiály a střihy, ve kterých budeme moct měnit polohu při sedu.

V každém případě je však dobré se zamyslet, co studenti uvidí, když náhle budeme muset z jakéhokoliv důvodu náhle vstát, případně pouvažovat nad tím, jaký první dojem chceme svým šatníkem zanechat třeba na důležité první lekci u nového klienta.  

Můj tip (tentokrát pro dámy): Navzdory celoročnímu nošení sukní si na výuky v zásadě nedávám punčochy z „uměliny“. Není nic nepříjemnějšího jako pocit, že se během lekce nemůžu pořádně rozohnit. Samozřejmě – jenom při vysvětlování látky 😊

Autor: Lubica Ch.

Přejít nahoru